Przejdź do głównej zawartości

Nie ma nic za darmo, ale może być bezpłatne

Nie raz słyszę, że nie da się czegoś zrobić bez pieniędzy. Ludzie mówią, że nie robią czegoś, bo ich na to nie stać. Widzą tylko przeszkody: nie nauczę się fotografii, bo nie stać mnie na kurs; nie ćwiczę, bo mnie nie stać na trenera, ani na siłownię; nie rozwijam się, bo szkolenia są drogie, no i to strata pieniędzy. Wymówki na każdym kroku. Zwykle komentarze tego typu zostawiają internauci pod filmami, artykułami i grafikami zachęcającymi do zmiany w życiu. Z jednej strony chcą coś zmienić więc obserwują tych co coś zmienili, ale ciągle mają wymówkę, że "normalnego człowieka na to nie stać" i wyliczają im ile to musiało kosztować jak choćby pod jednym z ostatnich filmów Pauliny z Mówiąc Inaczej... 

To prawda. Wiedza jest droga, rozwój osobisty też. Wynajęcie trenera, zapisanie się na siłownię, czy na kurs, zakup książki to wszystko kosztuje. Nie każdego na to stać. Mnie w tej chwili też nie stać, mam inne wydatki. Zarobię pieniądze to zainwestuje w kolejny kurs, karnet na basen, czy na paznokcie, które zniszczyłam ostatnią hybrydą i teraz spędzają mi sen z powiek. Bardzo chce kupić kilka książek, które już jakiś czas mnie kuszą. Nawet jak pofatyguję się do biblioteki, gdzie jedna z nich na pewno jest i tak chce mieć ją w domu. Na razie jednak zadowolę się tym, co jest dostępne od ręki, w Internecie, na który jakimś cudem stać wszystkich malkontentów inwestowania w siebie. I tu z pomocą przychodzą blogi specjalistyczne, blogi firmowe i vlogi osób, które zwyczajnie chcą dzielić się wiedzą z innymi. Jest tego pełno, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Formy są różne: artykuły, filmy, podcasty, ebooki, grupy wsparcia i wymiany doświadczeń. Sporo bezpłatnej wiedzy jest w aplikacjach mobilnych, które pomagają w nauce języków, czy trenowaniu kompetencji miekkich. Nie trzeba mieć nic ponad to co pozwala na narzekanie na Facebooku, że życie jest trudne i nic nie da się zmienić. 

Dlaczego piszę "bezpłatne" a nie "darmowe"? Dlatego, że najlepsze rzeczy są dostępne dopiero po wykonaniu pewnej czynności. Zazwyczaj należy zapisać się do newslettera. Niby nic, ale w dobie wszechobecnego spamu nie bardzo mamy ochotę na dostawanie kolejnych maili. Czasami te późniejsze są zwykłą nachalną reklamą. Szczególnie wtedy kiedy "darmowego ebooka" proponuje jakaś firma. Na szczęście z takich list mailingowych można się wypisać, a ebook z nami zostanie. Nie są to jakieś opasłe tomiszcza. Góra kilkadziesiąt stron skondensowanej wiedzy. Niektóre lepsze, inne gorsze. Można też założyć specjalnego maila na newslettery. Nie będą wtedy nam zaśmiecać głównego konta. Coraz częściej opłaca się zgoda na działania marketingowe, bo treści przesyłane nam w mailach są bardzo wartościowe. Najlepiej jeśli ebook nie jest tylko streszczeniem bloga. Mam kilka takich na swoim dysku, które faktycznie są wartościowe i przekazują wiedzę, za którą zwykle się płaci. 
Na niektórych blogach specjalistycznych wiedza jest jeszcze bardziej dostępna. Po prostu autor nie bawi się w miałkie posty, które mają tylko zachęcić do płatnych treści. Wiedzę przekazuje w wyczerpujących artykułach lub podcastach, ewentualnie w filmach. I zaprasza na szkolenia praktyczne, lub uzupełniające, na których zarabia niemałą kasę, bo ludzie mu zwyczajnie ufają. Skoro tyle wiedzy ma bezpłatnie, to ileż musi być konkretów na płatnym kursie? Niektórzy blogerzy na blogach przekazują więcej wiedzy niż inni na płatnych szkoleniach. Warto szukać. Może i Ty trafisz na swojego guru w Twojej branży? 

Osobnym tematem jest YouTube. Moim zdaniem doskonałe miejsce, pełne trenerów jogi, fitnessu, tańca. Darmowa wiedza w praktycznym wydaniu. Można tam się nauczyć rękodzieła, grafiki komputerowej, gotowania, języków obcych, (lub własnego jeśli trzeba coś poprawić), pozytywnego myślenia, radzenia sobie ze stresem i wielu innych rzeczy, które ludzie ludziom udostępniają tylko za ewentualne oglądanie reklam. Niektórzy robią niesamowitą robotę, uczą innych i sami przy okazji się rozwijają. Pracę jaką wykonują widać na przestrzeni kilkunastu filmów. To są bardzo profesjonalne treści, w bardzo przystępnej formie. Na YouTubie nauczyłam się odróżniać róż od bronzera i malować oczy, pleść makramę i poprawnie wymawiać angielkie słowo "iron". W każdej chwili mogę znaleźć film z instrukcjami jak ćwiczyć, by schudnąć lub poprawić wygląd konkretnej części ciała. Wszystko w zasięgu Internetu, który jest przecież dostępny prawie wszędzie i prawie dla każdego.
Więc jeśli masz czas i Internet, by marudzić pod postami kolejnych ludzi sukcesu jaki jesteś pokrzywdzony, bo nie stać Cię na inwestowanie w siebie, to na pewno masz czas na skorzystanie z tego co w Internecie bezpłatne. Nawet jeśli boisz się ćwiczyć bez trenera to przynajmniej zobaczysz, czy to Ci się spodoba. Może okazać się, że odkryjesz nową pasję i zechcesz jednak zapłacić komuś „na żywo”, żeby Cię tego nauczył profesjonalnie.

Zbliża się Nowy Rok i wielu z nas zrobi sobie kolejne noworoczne postanowienia. Ewentualnie podsumuje minione miesiące i uzna, że nie mógł nic zrobić ze sobą, bo kasa pusta a wydatków coraz więcej. Ja nie będę robić postanowień, tylko zrobię sobie „mapę marzeń”. Uwzględnię na niej wszystkie moje cele na najbliższe lata. Zaplanuje konkretne działania na najbliższe miesiące. Tobie też polecam, cytując tytuł jednego z bezpłatnych ebooków: „Przestań jęczeć i weź się wreszcie do roboty”.

Paulina

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nigdy nie pracuję "za darmo"

W tym wpisie dowiecie się czym jest dla mnie wolontariat, jak nie dać się wykorzystać, w jakich formach wolontariatu brałam udział i dlaczego uważam, że wolontariat bywa lepszy od praktyk zawodowych. Wolontariat wielu osobom kojarzy się po prostu z pracą za darmo. Jeszcze innym z jakimś poświęceniem, lub pomocą potrzebującym. Ja uważam, że jest to wspaniała okazja do zdobycia doświadczenia, zrobienia czegoś dobrego lub wzięcia udziału w organizacji sporego wydarzenia. Ja miałam do czynienia z różnymi jego formami i zdarzało mi się pracować za darmo i możecie mi wierzyć, kiedy jestem wolontariuszem to nigdy nie pracuję za darmo. Nie dlatego, że oczekuję wynagrodzenia, po prostu zwykle moje zaangażowanie mi się opłaca. Brzmi to dziwnie? Możliwe, w końcu wolontariusz powinien być bezinteresowny. Wiem jednak, że wolontariat to coś więcej niż bezinteresowna pomoc, czy praca za darmo. I nie ma w tym nic złego, że mamy wobec niego oczekiwania. W końcu żeby być wolontariuszem trzeba sp...

Za dużo muszę, za mało chcę

Ostatnio miałam za dużo wolnego i nie mogę się teraz pozbierać. Nie wykorzystałam tego czasu w produktywny sposób. Dużo spałam i niewiele robiłam. Teraz gdy przyszedł poniedziałek prawie wpadłam w panikę, bo sobie przypomniałam ile rzeczy sobie nie rozplanowałam w czasie i teraz mi się skumulowało. To nie tak, że niczego przez ten czas nie robiłam. Zmusiłam się na przykład do napisania artykułu o zarządzaniu sobą w czasie (co za ironia). Po dwóch dniach wymęczyłam prawie 1200 słów i wysłałam do redakcji. Czekam teraz na poprawki. Jak się ukaże to się pochwalę. Zaczęłam też szyć pierwszą część stroju historycznego, w którym może będę oprowadzać na wiosnę turystów. Nie będzie to jakaś idealna rekonstrukcja, ale niech przyn...

Wychodzę z szuflady!

Choć na to nie wyglądam (zwłaszcza teraz, po tych wszystkich kursach harcerskich i z zakresu turystyki, gdzie uczyli mnie bycia liderką i inicjatorką wszelkich aktywności) zawsze nią byłam: szarą myszką nie wychylającą się z kąta, siedzącą cicho i nie narzucającą się. Zawsze byłam nieśmiała, skryta i miałam trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji. Nie potrafiłam się przełamać w wielu kwestiach, choćby w kwestii tego bloga, który ma już kilka lat i prawie nikt o nim nie wie. Moje obawy są irracjonalne, ale je mam nawet teraz, kiedy postanowiłam przestać się kryć z pisaniem i pokazać przyjaciołom ten mój skrawek Internetu... Dlaczego pisałam w tajemnicy nawet przed najbliższymi? Sama nie wiem... Chyba taki mój urok, że chcę wszystko dopracować do perfekcji zanim komuś pokażę, a przecież ten blog nie jest idealny. I nigdy nie będzie. Są na nim posty pełne błędów, zbyt dziecinne, albo nawet głupie. Mam specyficzny gust w kwestii kolorów, tła i czcionki, o czym się przekonałam nie...

Łączna liczba wyświetleń